İran Demiri Kullanmayın Uyarısı

Elazığ’da yaşanan depremden sonra herkesin aklımdaki tek soru inşaatlar ne kadar sağlam, ne kadar sağlıklı sorusu gelir oldu. Elazığ’da yıkılan konutlar incelendiğinde Türkiye Çelik Üreticileri Birliği Derneği Genel Sekreteri Mehmet Veysel Yayan inşaatlarda nervürlü demirden daha çok düz demir kullanıldığına dikkat çekiyor.

Mehmet Bey’i bir diğer uyarısı ise İran demiri konusunda. İran demiri son yıllarda ülkemizde fiyatlarından dolayı tercih edilir duruma geldi ama ne yazık ki kalite bakımından yapılan testlerde pek de olumlu sonuçlar veren bir çelik değildir uyarısında bulundu.

Elazığ depremi ve İnşaat Demiri

Elazığ’da hasar gören binalar incelendiğinde, binalarda kullanılan beton, kum ve demir kalitesizliği gözler önüne serilmiş durumda ve en çok bahsedilen konuların başında gelmektedir. Acaba kullanılan malzemeler daha kaliteli olsaydı sonuç bu kadar kötü olur muydu?

Yayan inşaatta kullanılacak bir demirin nasıl işlendiğinin çok önemli olduğunu anlatıyor. Yayan, yaptıkları tespite göre Elazığ’da yıkılan binalarda nervürlü demir (Betonun direncini artırmak amacıyla kullanılan çıkıntılı demir) çubuklar yerine düz çubuklar kullanıldığını bunun da yıkımda ciddi bir etkisi olduğunu anlatıyor.

2000’den sonra çıkan deprem yönetmeliği, binalarda kullanılacak demir ve çelikle akma ve çekme şartları itibarıyla yenilikler getirmiş ve buna göre binaların dayanıklılığı artırılmıştır. Keza nervürlü demir kullanımı da binalarda önemli koruma sağlamıştır.

Ayrıca Mehmet Bey tüm bu koşullara tüm inşaat firmalarının uyması gerektiğini, uymaması durumunda büyük cezalarla karşılaşabileceklerini de sözlerine ekledi.

Özellikle İstanbul bölgesinde iş yapan inşaat firmalarının bu alanda özen göstermesi en büyük temennimiz. Çünkü İstanbul şuan en büyük risk altında olan deprem bölgemiz ve çok kısa sürede büyük bir depremle karşılaşması yüksek ihtimal. İnşaat firmalarının inşaatlarında kullandıklarını malzemenin kalitesine dikkat etmesi bizim en büyük temennimizdir. Aksi durumda İstanbul halkı yeni binalarda otursalar bile çok büyük zararlar görecek neticesinde çok büyük kayıplar olacaktır.

Tüm inşaat firmaları üstüne düşen görevi yerine getirme bilincinde olmalıdır.

guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Yorumlarınızı Bizimle Paylaşabilirsiniz.x