Demir Fiyatları Düşecek mi?

Tüm inşaat sektörü ile ilgilenen herkesin merak ettiği en önemli sorulardan biri budur? Demir fiyatları düşecek mi ? Malumunuz pandemi dönemi, sadece bizim ülkemizi değil, bir çok coğrafyayı olumsuz etkiledi. Tüm bu olumsuzlukların yanında üretimde ve piyasada yaşanan aksaklıklar bir çok kalemde hatırı sayılır seviyede artışa neden oldu.

İnşaat sektöründe en çok kullanılan kalemlere baktığımızda; özellikle son 1 yılda yaşanan değişim gerçekten durumun kötülüğünü anlatıyor. Sizler için en çok kullanılan kalemlerin son 1 yıl içindeki değişimlerini aşağıda listeledik.

  • İnşaat Demiri: %125 Artış
  • Beton: %60 ile %70 arası Artış
  • Çimento: %40 ile %45 arası Artış
  • PVC: %200 Artış
  • Saç Doğrama: %250 Artış

Özellikle inşaat demiri geçen sene bu zamanlarda İstanbul teslim KDV ve Nakliye dahil fiyatı 3.300 TL / TON iken, bu yıl aynı 7.200 TL / TON fiyatında. Bu durum bir çok firmayı ne yazık ki zor durumda bırakmaktadır. Yukarıdaki tabloya baktığımızda zaten durumun ne kadar içler acısı olduğu net bir şekilde görülmektedir.

Peki bu fiyatlar düşecek mi ?

Sadece inşaat alanında değil, her sektörde artışlar devam ediyor ve görünen tabloya göre devam da edecek. Özellikle hammadde konusunda dışa bağlı olmamız bu durumun başlıca nedenlerinden biri.

Doların son zamanlarda sürekli yeni rekorlar kırması TL bazında maliyetlerin artmasına neden olmaktadır. Bunun yanında küresel piyasada yaşanan artışları da düşündüğümüzde kısa vadede demiri hayrı sayılır seviyelerde yumuşaması pek de mümkün görünmemektedir. Küçük ölçekli düşüşler gerçekleşse de dolar bazlı baktığımızda demir ton fiyatı 750 760 dolar (28.05.2021 tarih) seviyelerinde seyir etmektedir. Üstüne KDV ve nakliye ücretleri de eklenince fiyatlar can sıkıcı bir seviyeye ulaşıyor.

Yukarıda sizinle paylaştığımız bilgiler tamamen yorum dayalı içerikler olup, herhangi bir şahıs veya firma için yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.

Yazar: MURAT AYDIN

guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Yorumlarınızı Bizimle Paylaşabilirsiniz.x